لوگو بیزاَپ

مجله آنلاین و اینترنتی بیزاَپ، شامل جدیدترین مطالب روز از جمله: ترفندهای خانه‌داری، نظافت منزل، چیدمان و دکوراسیون، آشپزی، تکنولوژی، زیبایی و حتی پزشکی و سلامتی است.

دریافت لینک دانلود
آیکون

برای دریافت اپلیکیشن بیزاَپ ، روی دکمه زیر کلیک کنید.

دریافت مستقیم اپلیکیشن
تصویر بلاگ

بهترین روش فوری رفع گرفتگی توالت؛ امتحانش کنید

تاریخ انتشار : 1401/05/02نویسنده: مرضیه درگاهیزمان مطالعه: 7 دقیقهنظر: 0بازدید: 402

زمانیکه چاه توالت می‌گیرد، اولین کاری که باید انجام دهید کشیدن پیستون است. هر لوله‌کشی موافق است که باید نوع مناسبی از پیستون داشت به خاطر اینکه موردی که شما برای برطرف کردن گرفتگی سینک‌تان استفاده می‌کنید در توالت کار نمی‌کند. کشیدن پیستون اکثر اوقات کار می‌کند، اما زمانیکه کار نکرد، شما به طرح B واحتمالاً طرح Cو D و E نیاز دارید به خاطر اینکه عاملی که باعث گرفتگی توالت شده‌است می‌تواند هر جایی در توالت یا لوله فاضلاب توالت باشد. حتی می‌تواند در فاضلاب اصلی باشد و روی تخلیه آب و نیز توالت تاثیر گذارد.

اگر توالت تا لبه پر شده باشد، واردکردن پیستون و پمپاژ باعث بالاآمدن آب فاضلاب تا کف می‌شود، بنابراین اولین کار شما خالی کردن کاسه توالت از آب است. به محض اینکه این کار را انجام دادید، زمان خواهید داشت تا یک سری مراحل را طی کنید، که یکی از آنها خوشبختانه گرفتگی را رفع می‌کند و باعث تخلیه آب می‌شود.

بیشتر بخوانید:6 راه برای باز کردن گرفتگی کاسه توالت بدون لوله بازکن ...

با بستن آب آغاز کنید

به محض اینکه فهمیدید آب تخلیه نشده است، آبریز توالت را باز نکنید. اگر توالت در وسط آبریز است، می‌توانید سریع مانع سرریز شدن شوید. درب مخزن را بردارید و فلپر را به سمت پایین فشار دهید ( فلپ پلاستیکیگرد در زیر مخزن) تا مانع بالا آمدن آب از مخزن به کاسه توالت شود. سپس، شیر قطع کننده آب را ببندید که باید روی دیوار پشت توالت در طرف چپ باشد ( همه را به سمت عقربه ساعت بچرخانید). این کار مانع پر شدن مجدد شیر توالت می‌شود.

بسته به اینکه چقدر سریع عمل کنید، مقدار معین آب در مخزن باقی می‌ماند، و اگر آبریز توالت را باز کنید روی کف سرزیر می‌شود، پس آبریز را باز نکنید. اگر توالت تا لبه پر شده‌است، مقداری از آب را داخل سطل بریزید. برای انجام این کار می‌توانید از پمپ سیفون استفاده کنید، اما اگر ندارید، turkey baster (ظرفی که از لوله‌ای تشکیل شده است که در یک سر آن یک حباب وجود دارد که مایع را برای ریختن غذا بیرون می‌کشد و خارج می‌کند) این کار را انجام ‌دهید. فقط مطمئن شوید باستر را را برای کارهای دیگر در خانه، به ویژه basting turkeys  از کار انداخته‌اید. اکنون یک ابزار اختصاصی حمام است.

تشخیص علت گرفتگی توالت

مسدود شدن راه توالت (که احتمالاً اگر کسی نباید چیزی داخل آن بشویید، مانند پوشک یا یک اسباب‌بازی پلاستیکی)، باعث انباشته شدن فوری در اثر انسداد می‌شود و کاسه به سرعت پر می‌شود. همانطوریکه کورکی نشان داده است راه توالت سفت و باریک است و خیلی راحت اشیاء داخل آن گیر میکنند. انسداد بیشتر در امتداد لوله فاضلاب که به خاطر تجمع رسوب ایجاد شده‌است خودش را کم‌کم نشان می‌دهد و احتمالاً قبل از اینکه توقف واقعی روی دهد، متوجه سرریزشدن تدریجی آن خواهید شد.

اگر انسداد به خاطر تجمع رسوب در لوله فاضلاب باشد، فرصت خوبی است که سطح آب داخل کاسه توالت را کم‌کم و با حوصله خالی کنید. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است بتوانید با ریختن آب داغ در کاسه کار را راحتتر پیش ببرید. از سوی دیگر، گرفتگی راه توالت را می‌توان با ابزار مکانیکی به بهترین شکل تخلیه کرد.

طرح A: با کشیدن پیستون گرفتگی توالت را از بین ببرید

پیستون توالت بر خلاف پیستون سینک دریچه باریکی دارد که داخل دریچه فاضلاب در کاسه قرار دارد تا درزگیر خوبی ایجاد کند و یک زنگوله در پشت خود دارد و درصورتیکه از آن به درستی استفاده کنید، می‌تواند نیروی قابل‌توجهی ایجاد کند ـ آنقدر زیاد که مانع را خارج می‌کند. وقتی پیستون را داخل کاسه می‌کنید تا به زنگوله اجازه پرشدن به آب را بدهد، آن را کج کنید. با این کار شما هوا را پمپاژ نمی کنید که گاز تراکم‌پذیر است، بلکه درعوض آب را پمپاژ می‌کنید که مایع تراکم‌‌ناپذیر است.

اگر آب شروع به تخلیه کرد، چندین بار با فشار پمپاژ کنید و سپس پیستون را بردارید. اگر پس از چند تکرار متوجه پیشرفتی نشدید، تخلیه دوش و وان حمام را بررسی کنید تا ببینید آیا آب به بیرون فوران کرده است یا خیر. این کار در صورتی می‌تواند روی دهد که مانع در لوله فاضلاب باشد و نه خود توالت، بنابراین تخلیه خشک نشانه‌ی برای رفتن به طرح B است. اگر نشانه‌هایی از آب می‌بینید، تمام مجرای فاضلاب حمام را با نوار چسب بپوشانید تا نیروی پیستون روی انسداد متمرکز شود و تا زمانی که مطمئن نشدید کار نمی‌کند به پمپاژ ادامه دهید.

طرح B: دستکش دست کنید و داخل کاسه توالت کنید

سایت اسک د بیلدر (Ask the Builder) توصیه می‌کند که اکثر گرفتگی‌های توالت به علت مسیرهای باریک تشکیل شده توسط مسیر توالت در خود توالت هستند. خط فاضلاب گسترده‌تر است و می‌تواند به راحتی هر چیزی را در خود جای دهد که از توالت می‌گذرد. اگر تخلیه آب حمام خشک باشد و سیفون کشیدن مانع را از بین نبرد، ابزار DIY بعدی در اختیار شما یک جفت دستکش محافظتی ضد آب است که ساعد شما را می‌پوشاند به سبب اینکه ممکن است بتوانید شی را بیرون بکشید.

قبل از انجام این کار، شاید بخواهید قسمت زیادی از آب را از کاسه توالت خارج و داخل سطل بریزید. آب آلوده را کناری بگذارید تا وقتی گرفتگی برطرف شد داخل توالت بریزید. دستکش را بپوشید و تا جایی که می‌توانید دستتان را داخل کاسه کنید و اگر مانع چیزی شبیه پوشک یا یک دسته کاغذ توالت است، ممکن است بتوانید یک گوشه‌ی آن را بگیرید و دور بیاندازید. اگر نزدیک بالای منحنی ایجادشده توسط مسیر توالت قرار گرفته باشد، احتمالاً دستتان به آن نخواهید رسید و در این صورت وقت آن است که طرح C را اجرا کنید.

طرح C: از ابزار حفاری استفاده کنید

ابزار حفاری که داخل مسیر توالت قرار دارد باید نازک و منعطف باشد و درعین قدرت کافی برای تخریب را هم داشت باشد ـ تخریب مانع نه توالت. رخت آویز سیمی صاف شده می‌تواند این کار را بکند، همانطوریکه یک کابل برق 10 تا 12 گیج قطعه طولانی می‌تواند، اما ابزار واقعی طراحی‌شده برای اینکار معروف به مته توالت یا لاروب زهکش (drain snake) است. توجه داشته باشید به خاطر اینکه تمام لاروب زهکش‌ها مشابه هم نیستند و آن لاروبی که برای تمیزکردن سینک طراحی شده است قدرت زهکشی توالت را ندارد، درحالیکه مته لوله‌کشی طراحی‌شده برای تمیزکردن فاضلاب به توالت آسیب می‌زند.

مته توالت معمولاً سه فوت طول دارد و آنقدر بلند هست که از طریق مسیر توالت به تمام مسیر برسد. آن را به دهانه کاسه وارد کنید و آنقدر آن را به سمت تمام منحنی‌ها فشار دهید تا اینکه دیگر نتواند جلو برود. دسته را خم کنید و خوشبختانه سر ابزار به مانع برخورد خواهد کرد یا به آن می‌چسبد و زمانیکه مته را بیرون کشیدید، مواد باقیمانده با آن بیرون خواهند آمد. ممکن است مته مانع را بیشتر وارد توالت کند، اما این معمولاً چیز خوبی است به خاطر اینکه زمانیکه به دهانه فاضلاب می‌رسد، باید به سمت تخلیه حرکت کند.

طرح D: توالت را بکشید

اشیا می‌توانند در بخش عقبی مسیر توالت در ورودی لوله فاضلاب گیر کنند و اگر شی برای مته‌کاری بسیار سفت باشد، شما نمی‌توانید آن را بازیابی کنید. درعین‌حال، اگر توالت را بردارید و آن را برگردانید، می‌توانید به راحتی آن را بیرون بکشید. اگر بر آن هستید که این کار را بکنید، قبل از برداشتن توالت حلقه موم جدیدی بخرید به خاطر اینکه مجبورید جدیدی را جایگزین قبلی کنید.

شما باید کاسه توالت را تا جای ممکن کاملاً با استفاده از پمپ سیفون یا ترکی باستر در کنار یک اسفنج خالی کنید تا مانع ورود آب روی کف شود. توالت‌ها سنگین هستند، بنابراین ممکن است به کمک نیاز داشته باشید و زمانیکه توالت را برداشتید، احتمالاً خیلی راحت مانع داخل توالت یا در دهانه فاضلاب را خواهید دید. دستکش را دوباره دستتان کنید چونکه اطراف توالت خیلی تمیز نیست. در مواقعی که مانعی پیدا نکردید، آن باید در خط فاضلاب باشد و فرصت خوبی است که با استفاده از مته توالت به ورودی نزدیک شوید. از مته استفاده کنید و اگر موفق نشدید، طرح E را امتحان کنید.

طرح E: پاکسازی را پیگیری کنید

اکثر لوله‌های فاضلاب توالت حداقل یک پاکسازی کد دستوری دارد که اتصال سه راهی بهداشتی با درپوش پیچی است. اگر یکی از اینها را در حمام ندیدید، احتمالاً یکی در جایی وجود دارد که انباشتگی مواد زاید داخل فاضلاب می‌ریزد که معمولاً در گربه رو یا زیرزمین است. برای بازکردن درپوش به آچار نیاز دارید و به محض اینکه خاموش شد، می‌دانید از کدام مسیر مته را وارد کنید. اگر هنگامیکه درپوش را برداشتید، آب سرریز شد، مانع به سمت پایین می‌آید و اگر آبی بیرون نیامد، مانع به سمت بالا می‌ماند. در هر صورت، گاهی اوقات برای پاکسازی فاضلاب از توالت باید به زور متوسل شوید.

مته توالت یا مته فاضلاب (که بلندتر است) را در مسیر مانع قرار دهید و زمانیکه با آن برخورد کرد با شدت هر چه بیشتر مته را بچرخانید. در صورتیکه مانع به سمت بالاست مراقب باشید چراکه به محض برخورد، از دریچه پاکسازی (cleanout opening) آب آلوده بیرون می‌ریزد.

استفاده از مواد شیمیایی چطور است؟

ممکن است فکر کنید برای رفع گرفتگی توالت، ریختن درانو (ماده شیمیایی) می‌تواند شما را از دردسرهای زیادی نجات دهد، اما حتی S.C. جانسون، سازنده Drano، به شما می‌گوید که این ایده چندان خوبی نیست. تنها محصول دارنو که برای توالت توصیه می‌شود پاک‌کننده بیلدآپ مکس دارنو است چراکه آرام عمل می‌کند و تمیزکننده آنزیمی است که در مواقع اضطراری کارساز نیست.

سایر محصولات دارنو و نیز اکثر تمیزکننده‌های فاضلاب از سایر سازندگان یا حاوی سدیم هیدرواکسید یا اسید سولفوریک است و شما هم ممکن است نخواهید از هیچ‌کدام از این مواد شیمیایی در لوله‌های فاضلابتان استفاده کنید. هنگام واکنش با مواد کثیف فاضلاب که موجب گرفتگی می‌شود، این تمیزکننده فاضلاب آنقدر گرما ایجاد می‌کند که باعث آسیب به لوله‌ها می‌شود و ازآنجاییکه نمی‌توانند آزادنه از لوله‌ها عبور کنند، در کاسه توالت جمع می‌شوند و باعث سوختگی پوست می‌شوند. بعلاوه، اگر آب جاری نباشد، چطور خیلی سریع پاک‌کننده به گرفتگی برسد؟

اگر تصمیم دارید مقداری از تمیزکننده فاضلاب را امتحان کنید، یک فنجان جوش شیرین در توالت همراه با چند فنجان سرکه بریزید. واکنش شیمیایی موجب ایجاد گاز پاک‌کننده می‌شود که ممکن است خودش به لجن گیرکرده و به لوله برساند و باعث تخلیه آن شود و اگرچه گاز ممکن است به کف دستشویی بیایید، منجر به هیچ خرابی نمی‌شود. به همین ترتیب، مخلوطی از صابون ظرفشویی و آب گرم می‌تواند مثل یک روغن عمل کند و باعث تخلیه آن شود.

کی به لوله‌کش زنگ بزنیم؟

اگر منشاء گرفتگی توالت را پیدا نکردید و دیگر قسمت‌های تخلیه فاضلاب خانه کند عمل می‌کردند یا متوقف شده بودند، احتمالاً گرفتگی در سیستم فاضلاب خانه دارید و ممکن است ناشی از ریشه‌های درخت، شکستگی لوله یا چیز دیگری فراتر از توانایی صاحبخانه باشد. گاهی اوقات می‌توانید ریشه را با مته فاضلاب ببرید، اما روتو روتر توضیح می‌دهد: ممکن است نتوانید همه قسمتها را از بین ببرید و مشکل دوباره بروز کند. لذا، برای از بین بردن کامل ریشه نیاز به افراد متخصص وحرفه‌ای دارید و اگر مشکل در ارتباط با شکستگی لوله باشد باز هم به یک فرد متخصص نیاز دارید. اینها مشکلات عمده لوله‌کشی هستند، اما اخبار خوب این است که شما معمولاً می‌توانید آنها را خیلی قبل از مسدود شدن توالت‌ها ببینید و قبل از بروز شرایط اضطراری، زمان کافی برای پرداختن به این مشکلات را دارید.

نحوه رفع گرفتگی توالت‌های مسدود شده توسط تامپون

اگر نوار بهداشتی یا تامپون باعث گرفتگی کاسه توالت شما شده باشد، فروبردن آن به سمت فاضلاب بدتر باعث بروز مشکلات جدی‌تر خواهد شد. تلاش برای تکه‌تکه کردن آن هم توصیه نمی‌شود، به خاطر اینکه حتی تکه‌های تامپون هم باعث گرفتگی مسیر فاضلاب می‌شود. بهترین راه، برداشتن تامپون از چاه توالت است.

گام 1

تا حد امکان آب توالت را تخلیه کنید. اگر تخلیه توالت به طور کامل قطع شود، یک جفت دستکش پلاستیکی دستتان کنید، ترجیحاً یکی از آنها کل ساعدتان را بپوشاند و از یک فنجان برای خالی کردن آب از کاسه به داخل سطل استفاده کنید تا مانع پرشدن کاسه شود.

گام 2

 فنر یا سیم لوله پاک کن را وارد دهانه فاضلاب کنید و به داخل آن فشار دهید تا جاییکه دیگر حرکت نکند. دسته را یک یا دوبار بچرخانید تا سرش وارد تامپون شود، سپس دستگاه را بیرون بکشید. خوشبختانه، این وسیله تامپون را بیرون می‌کشد. اگر دفعه اول کار نکرد، دوباره سعی کنید. اگر فنر تامپون را بیرون نیاورد، ممکن است آنقدر آن را حرکت دهد تا آب از کاسه خارج شود.

گام 3

اگر فنر یا سیم لوله پاک کن کارساز نبود، می‌توانید با دست تامپون را بیرون بکشید. اگر نتوانستید آن را پیدا کنید، ممکن است در قسمت بالایی تله P گیر کرده  و دور از دسترس باشد.

گام 4

آب توالت را قطع کنید و اتصال منبع را از پایین مخزن باز کنید. اگر کاسه هم‌چنان پر ازآب است، تا جای ممکن آن را داخل سطل خالی کنید، سپس توالت را بشویید تا مخزن داخل کاسه خالی شود. این آب را داخل سطل بریزید.

گام 5

با کمک آچار پیچ و مهره توالت را باز کنید و آن را از روی فاضلاب جدا کنید. آن را روی ورقه پلاستیکی در قسمت دیگر دستشویی بگذارید یا خارج کنید. هنگام اسفنج زدن آب آن را با دقت کج کنید که حین انجام کار به بیرون می‌ریزد. هر زمان که توانستید، دستتان را به قسمت پایین ببرید و تامپون را از تله P بیرون بکشید.

گام 6

اگر نمی‌توانید تامپون را در توالت پیدا کنید، مسیر فاضلاب را بررسی کنید. ممکن است درست پشت دهانه فاضلاب گیرکرده باشد که لوله‌ها به سمت پشته اصلی خم شده‌اند. اگر می‌توانید با دست آن را خارج کنید یا با استفاده از فنر آن را بیرون بکشید. همچنین ممکن است بتوانید با یک جفت انبر یا یک پیچ گوشتی بلند به آن برسید.

گام 7

به محض اینکه توانستید تامپون را بیرون بکشید، موم قدیمی اطراف لبه توالت را با چاقوی بتونه پاک کنید و حلقه موم جدیدی را روی لبه قرار دهید. توالت را سرجای اولش برگردانید، آن را به زمین بچسبانید و خط آب را دوباره وصل کنید. آب را باز کنید و چند بار کف را بشویید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی کار می‌کند.

نحوه استفاده از لیکوئید پلامر (تمیزکننده فاضلاب) در گرفتگی توالت

شما از توالت زیاد استفاده می‌کنید، بنابراین وقتی دچار گرفتگی می‌شود نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید و نه تنها می‌تواند اذیت‌کننده باشد بلکه اوضاع در هم بر هم می‌شود. از آن طرف هم، شما نمی‌خواهید با یک تعمیر ساده اوضاع توالت بدتر شود و قطعاً نمی‌خواهید در فرایند آسیبی به جایی وارد شود. وقتیکه گرفتگی لوله کشی دارید، استفاده از مواد شیمیایی برای باز کردن توالت وسوسه‌کننده است، اما برای از بین بردن گرفتگی با لیکوئید پلامر یا هر محصول شیمیایی ازبین برنده گرفتگی بر حس وسوسه خود غلبه کنید.

بازکننده‌های شیمیایی موجود در فروشگاه محلول قلیایی هستند، به این معنی که به طور بالقوه برای شما خطرناک هستند و اغلب برای سیستم لوله کشی شما دشوار هستند. آنها برای پیچ و تاب لوله‌های توالت طراحی نشده‌اند، بنابراین گرفتگی توالت را رفع نمی‌کنند. بدتر، وقتیکه سعی می‌کنید از فنر یا پیستون برای حل مشکل استفاده کنید، مواد شیمیایی می‌تواند باعث پاشیده‌ شدن آب درتوالت شود و موجب سوختگی‌های جدی شود. هرگز نباید از بازکننده‌های شیمیایی در ارتباط با گرفتگی‌های توالت استفاده کنید، اما می‌توانید از روش‌های امتحان‌شده و ایمن‌تر برای حل چنین مسائلی استفاده کنید.

چطور گرفتگی چاه توالت را برطرف کنیم

مرحله 1: آماده‌کردن آن ناحیه

قالیچه‌ و چیزهای دیگر را از توالت جمع کنید چراکه رفع گرفتگی توالت کار تمیزی نیست. در صورت تمایل، می‌توانید حوله‌ها یا پارچه‌های کهنه را زمین بگذارید تا آب توالت پاشیده شده را جذب خود کنند. کشیدن سینک و تخلیه وان حمام در دستشویی می‌تواند فرورفتن آب را موثرتر کند، هر چند خیلی لازم نیست.

مرحله 2: با فشار بازکردن گرفتگی توالت

برای روش رفع گرفتگی ساده و اغلب موثر، بهتر است ابتدا سیفون توالت را بکشید. این نوع پیستون درزگیر قوی‌تر و هوابندتری را با انتهای زنگوله‌ شکل و لبه کشیده تشکیل می‌دهد که به همین خاطر اغلب معروف به پیستون توالت است. این پیستون با پیستون سینک فرق دارد که به صورت صاف وعمود قرار گرفته است و دستیبابی به درزگیر خوب در توالت را دشوار می‌کند. با چند پمپ خوب، سرراست، می‌توانید احتمالاً گرفتگی را برطرف کنید. زنگونه را از آب پر کنید تا به نیرو کمک کند تا هوا به جریان نیفتد. پیستون را طوری جاسازی کنید که لبه در سوراخ تخلیه توالت باشد. پیستون را به صورت عمودی نگه دارید تا درزگیر خوبی باشد. از حرکت قوی بالا و پایین با پیستون برای حدود 10 الی 20 ثانیه استفاده کنید تا گرفتگی را برطرف کند.

مرحله 3: از سینک توالت استفاده کنید

برای محافظت از دستتان در برابر کثیفی‌ها دستکشی به دست کنید که اگر روش سیفون کشیدن افاقه نکرد با دست این کار را انجام دهید. انتهای مته توالت را به قسمت فاضلاب توالت وارد کنید. آن را به اطراف بچرخانید تا متوقف شود. قبل از رسیدن به گرفتگی اصلی ممکن است چند بار این کار را انجام دهید. زمانیکه فکر می‌کنید به چیزی رسیده‌اید که تکان نمی‌خورد، فنر را در جهت عقربه ساعت بچرخانید و سعی کنید مانع را به فنر گیر دهید. سپس آن را بکشید و گرفتگی باید از بین برود.

مرحله 4: توالت را بردارید

اگر احساس راحتی دارید قبل از تماس با یک لوله‌کش توالت را از روی کف بردارید. با استفاده ازفنر شما امکان رسیدن عمیق‌تر به گرفتگی را دارید. تمام آب را از توالت تخلیه کنید و پیچ آن را از روی کف زمین باز کنید. سپس برای از بین بردن گرفتگی از مته استفاده کنید. در صورت برداشتن توالت، برای نصب مجدد توالت به حلقه موم جدید نیاز دارید.

مرحله 5: تماس با لوله‌کش

به جای ریختن مواد شیمیایی با لوله‌کش تماس بگیرید. زمانیکه لوله‌کشی را به خانه‌تان دعوت کردید، آنها مجهز به ابزار حرفه‌ای هستند و حتماً مشکل برطرف می‌شود. اگر قبلاً از بازکننده فاضلاب استفاده کرده‌اید، حتماً این را به لوله‌کش بگویید، بنابراین قبل از روبروشدن با توالتی پر از مواد شیمیایی سوزاننده می‌توانند کار محافظتی مناسب را انجام دهند.

 


بهترین و نزدیکترین لوله باز کنی و تخلیه چاه  در تهران را در بیزاَپ پیدا کنید!

نظرات
شما اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این بلاگ وارد می نمایید!
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بیتا زراندیش پارس(بیزاپ)است