لوگو بیزاَپ

مجله آنلاین و اینترنتی بیزاَپ، شامل جدیدترین مطالب روز از جمله: ترفندهای خانه‌داری، نظافت منزل، چیدمان و دکوراسیون، آشپزی، تکنولوژی، زیبایی و حتی پزشکی و سلامتی است.

دریافت لینک دانلود
آیکون

برای دریافت اپلیکیشن بیزاَپ ، روی دکمه زیر کلیک کنید.

دریافت مستقیم اپلیکیشن
تصویر بلاگ

چرا فرسودگی شغلی کارمندان به کسب و کار آسیب می‌ زند؟

دسته بندی :کسب و کارها
تاریخ انتشار : 1400/12/26نویسنده: امید امیدیزمان مطالعه: 10 دقیقهنظر: 0بازدید: 544

در حال حاضر حدود دو سوم کارمندانِ تمام وقت کشور آمریکا گزارش داده‌اند که خستگی و فرسودگی کاری را تجربه کرده‌اند؛ در حالی که کارکنان پاره وقت و شیفتی در حوزه صنعت با بالاترین نرخ فرسودگی شغلی روبرو هستند. با این وجود اگر صاحب یک کسب و کار هستید و مواردی از فرسودگی شغلی در محیط کار را مشاهده کردید، پیش از اینکه درباره این معضل تصمیم‌های عجولانه و غیر منطقی بگیرید، باید درباره فرسودگی کارکنان در محیط کار آگاهی یابید و بتوانید با استفاده از نکاتی که در این مقاله به شما ارائه می‌دهیم محیطی سالم و سرشار از انرژی را برای کارکنان خود فراهم کنید.

خستگی در محل کار

فرسودگی شغلی چیست؟

 طبق تعریف Mayo Clinic، فرسودگی شغلی نوعی خستگی جسمی و روحی است که با کاهش احساس موفقیت و کاهش هویت شخصی افراد در ارتباط است. به طور ظاهری، فرسودگی شغلی می‌تواند باعث از دست دادن علاقه و شوق  به کار، کاهش بهره وری، تعلل، مشکل در کار با همکاران، کمبود خواب و موارد دیگر همراه باشد. این ویژگی‌ها یا ترکیبی از هرکدام، اغلب می‌تواند با تنبلی یا کم‌کاری کارمندان اشتباه گرفته شود. اما این برداشت اشتباه است. از سال 2019، فرسودگی شغلی به عنوان یک معضل روحی، جسمی و پزشکی شناخته شد و سایر تاثیرات آن به اندازه دیگر اختلالات روانی مثل اضطراب و استرس می‌تواند بر فرد اثر بگذارد.

در یک مقاله که اخیرا منتشر شده، نویسنده آن فرسودگی شغلی را این گونه توصیف کرد:

یکی از غیر قابل توصیف‌ترین و نا امیدکننده‌ترین  حالت‌های فرسودگی شغلی آن است که این معضل در ابتدا تمام مواردی که می‌توانند به لذت و شادی بدل شوند را می‌گیرد و آنها را به وظایف سطحی و به ظاهر سخت تبدیل می‌کند و برای مجری آن یک الزام و زحمت طاقت فرسا می‌سازد.

فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی در میان کارمندان و شناسایی آنها

کارمندان شما هر چقدر هم به کارشان علاقه نشان بدهند و شوق زیادی داشته باشند، زمانی که دچار فرسودگی شغلی شوند، تلاش می‌کنند خود را از آن برهانند. این مشکل نیز می‌تواند در مورد کارمندانی که اتفاقاً بهره‌وری و عملکرد خوبی هم از خود نشان می‌دهند رخ بدهد. این دسته از کارمندان از آنجایی دچار فرسودگی شغلی می‌شوند که وقتی بخاطر عملکرد درستی که از خود نشان می‌دهند از طرف کارفرماها تشویق می‌شوند و وظایف بیشتری به آنها محول شده و رفته رفته کارزده و خسته خواهند شد.

به عنوان مثال در نظر بگیرید خانم محمدی یکی از بهترین کارمندان شما است. ایشان با کار کردن زیاد هیچ مشکلی ندارد و اتفاقا هر کاری که به او سپرده می‌شود آن را با موفقیت به اتمام می‌رساند. بنابراین چون خیال شما از این بابت کاملاً راحت است، مسئولیت‌ها و وظایف بیشتری را به ایشان می‌سپارید. بعد از مدتی به تدریج کارایی و عملکرد خانم محمدی فروکش خواهد کرد. با این که وی بیش از قبل، زمان صرف انجام کارها می‌کند اما متوجه می‌شوید که خروجی و بازدهی او به مرور زمان رو به کاهش است. این کارمند زمان زیادی را برای اتمام کارها صرف می‌کند و در نهایت می‌بینید که او بسیار خسته می‌شود. بعد از گذشت مدتی، ممکن است یکباره درخواست استعفا کند و این گونه شما یکی از بهترین کارمندان خود را از دست می‌دهید.

همه ما می‌دانیم وقتی از لحاظ روحی و جسمی دچار خستگی شویم، به ندرت می‌توانیم در کار عملکرد مفیدی از خود نشان دهیم. وقتی یک کارمند خود را در کار در جایگاه بالایی می‌بیند و مدیر نیز از او انتظارت بیشتری دارد، برایش دشوار است که خود را کارمندی خسته یا کارزده نشان بدهد.

فرسودگی شغلی در میان کارمندان

تکنولوژی و فرسودگی شغلی

در حالی که تکنولوژی ارتباط بین کارکنان را آسان کرده ولی بخشی از جنبه‌های کاری را تحت شعاع قرار داده است. در واقع برخی از مدیران از کارمندان خود انتظار دارند در ساعاتی از شبانه روز کارهای مثل پاسخگویی به ایمیل، جواب دادن تلفن، چک کردن شبکه‌های اجتماعی و ... را انجام دهند. چنین انتظاراتی حتی اگر با حق و حقوق مفیدی هم همراه باشد، بعد از مدتی می‌تواند برخی از کارمندان را از پا دربیاورد.

فرسودگی شغلی چگونه می‌تواند بر محیط کار تاثیر بگذارد؟

فرسودگی شغلی می‌تواند هر جنبه‌ای از کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار دهد. فرسودگی شغلی در بین کارمندان ممکن است یک شرکت را تا مرز ورشکستگی کامل ببرد.

با این حال، صاحبان مشاغل تنها کسانی نیستند که از فرسودگی شغلی کارمندان متضرر می‌شوند. فرسودگی شغلی می‌تواند منجر به بیماری قلبی، مشکلات دستگاه گوارش و ... در بین کارمندان شود. همچنین می‌تواند آنها را در معرض خطر آسیب‌های بیشتری قرار دهد.

فرسودگی شغلی بین نیروهای کار

کارمندان سرحال و پر انرژی در مقایسه با کارکنان فرسوده و خسته، 20 درصد بیشتر بهره‌وری دارند و تا 37 درصد بیشتر در فروش کمک می‌کنند. این کارکنان همچنین باعث ارزشمندتر شدن کسب و کار شما می‌شوند. تحقیقات حاکی از آن است که سهام شرکت‌هایی که کارکنان با روحیه­‌تری دارند در مقایسه با شرکت‌هایی که کارکنان آنها دچار فرسودگی شغلی هستند، 2 برابر بیشتر رشد کرده است.

فرسودگی شغلی در بین کارآفرینان چگونه است؟

به طور کلی فرسودگی شغلی در بین کارمندان، نه تنها می‌تواند به کسب و کار شما ضرر بزند، بلکه می‌تواند سایر کارکنان با انرژی و روحیه و حتی خود شما را تحت تاثیر قرار دهد. طبق مطالعات صورت گرفته، فرسودگی شغلی در بین کارآفرینان از درصد قابل توجهی برخودار است. همانطور که می‌دانیم کارآفرین بودن خود یک امتیاز و پاداش فوق‌العاده‌ای  به حساب می‌آید. بنیانگذاران کسب و کارها اشتیاق شدیدی به کار خود دارند اما گاهی اوقات از نظر اجتماعی به انزوا کشیده می‌شوند. این افراد چون انگیزه زیادی به کار کردن دارند ممکن است در اثر ساعات کاری زیاد خسته و کارزده شوند.

فرسودگی شغلی در بین کارآفرینان

چگونه می‌توان از خستگی و فرسودگی شغلی در کارمندان جلوگیری کرد؟

به گفته محققان دانشگاه هاروارد، شرکت‌هایی که میزان فرسودگی شغلی بالایی دارند، سه مورد مشترک دارند:

1. همکاری بیش از حد

2. ضعف در مدیریت زمان

3.  تمایل بیش از حد مدیران در محول کردن کار زیاد به کارمندان.

اگر کسب و کار شما چنین مواردی را تجربه کرده است، وقت آن رسیده است که در برخی از برنامه‌های خود تجدید نظر کنید.

همکاری و مشارکت کاری به خلاقیت افراد کمک می‌کند. اگر کارکنان شما سرشان شلوغ است و به اندازه کافی کار می‌کنند، اوقات آنها را با جلسات بی‌هدف و بدون داشتن خروجی مفید پر نکنید. وضعیت کاری کارکنان خود را بررسی کنید و ببینید کدام کارکنان از وضعیت فعلی کار خود ناراضی هستند.

سعی کنید کارمندان شما بر اساس شایستگی و توانایی که دارند در شرکت شما کار کنند، ثانیاً بیش از حد وضعیت کاری کارمندان خود را ارزیابی نکنید؛ چرا که ممکن است اینکار موجب ایجاد استرس در آنها شود. ممکن است بهترین کارمندان شما در مقایسه با همکاران هم رده خود، کاری را دو برابر سریع‌تر  انجام دهند. این بدان معنا نیست که باید وظایف آنها را دو برابر کنید و حجم کاری آنها را بالاتر ببرید.

اگر شما به عنوان یک کارمند در محیط کاری خود احساس فرسودگی شغلی می‌کنید، خود را جدا از دیگران ندانید. ممکن است سایر همکاران نیز درگیر چنین مشکلی باشند ولی به دلایلی از ابراز آن خودداری می‌کنند. برای جلوگیری از این کار، به صورت مستقیم با سایر همکاران خود حرف بزنید و مدیر یا رئیس خود را نسبت به این موضوع آگاه سازید.

اگر مدیر یک کسب و کار هستید سعی کنید شرایط و بستری را برای کارکنان خود فراهم کنید تا از ابراز این مشکل نگرانی نداشته باشند و بتوانند در مورد مشکلاتشان راحت با شما گفتگو کنند. به هیچ عنوان شرایط محل کار را برای کارمندان خود استبدادی نکنید و بگذارید همه کارمندان به راحتی از مشکلاتشان با شما حرف بزنند. فایده این کار در درجه اول به نفع خود شما خواهد بود و از ضررهای احتمالی کسب و کار خود در آینده جلوگیری می‌کنید.

مطالب مرتبط:   20 روش افزایش انگیزه در محیط کار

 

نظرات
شما اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این بلاگ وارد می نمایید!
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به بیتا زراندیش پارس(بیزاپ)است